İstiklal mücadelesini bayraklaştıran vatan şairi Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan İstiklal Marşımızın, 12 Mart 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 96. yıl dönümünü kutluyoruz. 
          İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif, istiklal mücadelemiz esnasında esarete isyan ederek vatan aşkını dile getiren coşkulu mısralarıyla milletimizin aydınlanmasına ve uyanmasına ve milli şuurun oluşmasına büyük katkı sağlamıştır. Aynı zamanda şair, edebiyatçı, gazeteci, eğitimci, mütercim, sosyal bilimci, mütefekkir Mehmet Akif’in yüksek ahlakı, etkileyici kişiliği, toplumsal sorunlara dair mesajları her devirde dikkate alınması, rehber kabul edilmesi gerekmektedir. Bugün bizlere düşen görev İstiklal Marşımızda anlamını bulan geçmişteki muhteşem mücadelenin önem ve değerinin şuuruna vararak, ecdadımızın bize bıraktığı bu cennet vatan topraklarını aynı duyarlılıkla gelecek kuşaklara emanet etmektir
          “Milli ve manevi değerlerimizi, acılarımızı ve hissiyatımızı en iyi haliyle bilen Mehmet Akif, heyecanını, umudunu milletiyle paylaşmış, diriliş harekatının başlamasına öncülük etmiştir.
 
        Birlik ve beraberliğimizi, milletimizin hürriyete olan tutkusunu en veciz biçimde ortaya koyan İstiklal Marşı, bizim milli mutabakat metnimizdir.
 
        Akif’in, ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’ derken yaşadığı hissiyatı can-ı gönülden paylaşıyor ve İstiklal Marşımızın kabulünün 96. yıldönümünde, Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere, istiklal mücadelemizin, terörle mücadelenin ve 15 Temmuz’un tüm kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyoruz.